پياز :

پياز خام داراي ويتامين «ث» فراوان و ويتامين‌هاي A و B و املاح معدني از قبيل گوگرد، آهن، آهك، فسفر، پتاسيم، سديم، يد، سيليس، كلسيم، نيترات، صمغ و موم است.

فسفر قدرت تفكر را بالا مي‌برد. گوگرد موجود در پياز جهت ضد عفوني كردن خون و ششها، برطرف كردن آسم، ورم گلو، برونشيت و گريپ مؤثر است. پياز داراي يد است و در درمان گواتر، آبسه و جوشهاي زير پوست تأثير فراوان دارد.سيليس موجود در پياز در نگهداري استخوانها و رگ‌ها ضروري است. پياز حاوي مقداري هورمون و دياستاز است كه موجب تقويت غدد اشكي، گوارشي و جنسي مي‌شود و داراي آنتي بيوتيك است كه خون و "بيماريهاي تنفسي" را ضد عفوني مي‌كند.

پياز از بيماريهاي "قندي"، كليوي، مثانه، ورم ساق‌ها، پروستات و رماتيسم مفصلي جلوگيري مي‌كند و در رفع سرماخوردگي‌هاي خفيف و ميگرن مفيد است همچنين از لخته شدن خون در رگ‌ها و سكته مغزي و قلبي جلوگيري مي‌كند و مشكلات تأخير در دوران قاعدگي را برطرف مي‌سازد.

آب پياز محرك عمومي بدن و مقوي قلب و اعصاب و ضد ديفتري است. پياز داراي مقدار كمي فسفات و انسولين گياهي موسوم به گلوكولينين، قند ساكاروز و مقداري تركيبات پلي فنولي، آليسين و اسانس فرار بنام سولفورداليل مي‌باشد. سولفورداليل محرك چشم است و موجب ريزش اشك مي‌شود. اين اسانس بر اثر حرارت از بين مي‌رود. آب پياز داراي خواص ديگري نيز از جمله دفع انگل‌هاي روده‌اي و تخميرهاي روده‌اي، تعادل اعمال غدد تحريك دستگاه گوارش و اشتهاآوري، كاستن قند و فشارخون و ناراحتي‌هاي نفخ شكم، درمان اسكوربوت، نرم كردن سينه و دفع خلط، رشد موها، هضم غذاهاي سنگين، رفع خستگي، درمان الكليسم، آب آوردن شكم، جلوگيري از سرطان كبد، دفع ادرار، رفع     سرفه‌هاي خشك، رفع يبوست، رفع ناراحتي‌هاي گوش، رفع بيحالي، رفع خستگي‌هاي فكري، رفع چاقي و درمان ناتواني جنسي.

در مواردي مصرف زياد پياز و آب پياز توصيه نمي‌شود، از جمله براي كساني كه معده و روده ضعيف دارند يا ناراحتي‌هاي پوستي و كبدي و يا سابقه خونريزي معده دارند و يا مبتلا به كوليت هستند، افرادي كه زياد آروغ مي‌زنند. لايه‌هاي نازك دروني پياز ديرهضم هستند.  پياز اسيديته شيره معده را زياد مي‌كند و براي كساني كه سو هاضمه دارند، مضر است. مي‌توان آب پياز را  گرفت و با آب سبزيجات ديگر مخلوط كرد و مصرف نمود. آب پياز سريعاً مي‌بايست

مصرفشود، چون فاسد ميگردد.

 

 

back

 

  Free Web Space | BlueHost Review